Проблема систематизації філософських категорій: історико-філософська концептуалізація
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2017.102082Ключові слова:
категорії, філософські категорії, зміст, функції, система, категоріальний апарат, мисленняАнотація
У статті здійснено спробу обґрунтувати проблематичність систематизації категорій філософії. Категорії філософії визначено як загальні форми пізнавально-світоглядного ставлення людини до світу і свого власного буття. Аналізуються основні підходи до побудови системи категорій в історії розвитку філософської думки. Розгляд основних історичних етапів філософського осмислення категорій дав змогу констатувати наявність проблемного питання щодо побудови системи категорій. З цього приводу було зроблено чимало спроб, які виявилися суперечливими. Це пояснюється тим, що спроби систематизації категорій суперечать таким принципам – якщо категорії це універсальні форми відображення об’єктивних властивостей буття, то їх ієрархія (що передбачає система) має бути відображенням ієрархії цих властивостей. Але неможливо уявити собі, що в структурі буття діє принцип «ієрархічності», оскільки об’єктивний світ організований скоріше за принципом «рівності» ніж «підпорядкування». Розглянуто особливості функціонування і розвитку категорій філософії. Дано авторське розуміння змісту поняття «філософські категорії»Посилання
Boichenko I.V. Filosofia istorii [Philosophy of History]. Kyiv, Znannia Publ., 2000. 723 p.
Bulatov M., Tabachkovskuy V. and others. Kategorii filosofii ta kategorii kultury [Phylosophical and Cultural Categories]. Kyiv, Naukova dumka Publ., 1983. 344 p.
Aristotle. Kategorii [Categories]. (Vols. 1-4; Vol.2). Moscow, Misl`Publ., 1978, pp. 53-90
Kant I. Krytyka chystoho rozumu [Critique of Pure Reason]. Kyiv, Universe Publ., 2000. 502 p.
Hegel G.W.F. Nauka lohiky [Science of Logic]. Saint Petersburg, Nauka Publ., 1997. 799 p.
Ryle G. Poniattia piznannia [The Concept of Mind]. (V.P. Filatov, Trans.). Moscow, Ideia-Press Publ., 2000. 408 p. [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Fedor Vlasenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)