Мова як предмет філософської рефлексії: особливості й закономірності
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2017.102126Ключові слова:
філософія мови, особливості й закономірності, генезис, соціокультурний вплив, причинно-наслідкові зв’язкиАнотація
Попри те, що «лінгвістичний поворот» і філософія мови канонізовані в статусі напрямку наукових досліджень лише на початку ХХ століття, осмислення мови як соціокультурного та історичного феномена віддзеркалює етап філософської рефлексії, який складає понад два тисячоліття. Людина здавна розмірковувала про сутність, причинно-насліднові зв’язки, функції і зумовленість мови різними факторами. Що стосується безпосередньо філософії мови, то нині основні дослідницькі зусилля зосереджені довкола двох її напрямів – критики мови як інструменту людського спілкування й мислення, а також інструментальних можливостей конкретної мови в той чи інший період її розвитку. Сферу повноважень філософії мови найкраще продемонстровати переліком її основних проблем: різними аспектами розуміння, значення, концептуального аналізу тощоПосилання
Bart R. Nulevaya stepen' pis'ma // Semiotika: Antologiya. – M. : Akademicheskiy proyekt ; Yekaterinburg : Delovaya kniga, 2001. Pp. 327–370.
Batsevich F. S. Fílosofíya movi. Ístoríya língvofílosofs'kikh uchen'. – K. : VTS «Akademíya», 2011. – 240 s.
Burd'ye P. Politicheskaya ontologiya Martina Khaydeggera / Per. s frants. A. T. Bikbova, T. V. Anisimovoy. – M. : «Praksis», 2003. 272 s.
Giyomu ZH., Mal'did'ye D. O novykh priyomakh interpretatsii, ili problema smysla s tochki zreniya analiza diskursa // Kvadratura smysla. M., 1999. Pp. 124–136.
Deyk van T. A. YAzyk. Poznaniye. Kommunikatsiya / T. A. van Deyk. – M. : Progress, 1989. – 312 s.
Deloz ZH. Logika smysla. M. : Raritet ; Yekaterinburg : Delovaya kniga, 1998. 480 s.
Korotenko Ê. Osnovní paradigmi doslídzhennya movi ta obg̀runtuvannya prichin í̈kh zmíni // HUMANITIES & SOCIAL SCIENCES 2009. LVIV.– 14-16 MAY 2009. Pp. 106–108.
Lakan ZH. Instantsiya bukvy v bessoznatel'nom // Sovremennaya literaturnaya teoriya: Antologiya. M. : Flinta : Nauka, 2004. Pp. 134–155.
Luriya A. R. YAzyk i soznaniye. Rostov-na-Donu: Feniks, 1998. 416 s.
Nansi ZH.-L. Bytiye yedinichnoye mnozhestvennoye. Minsk: Logvinov, 2004. 271 s.
Ostin Dzh. Slovo kak deystviye / Dzh. Ostin // Novoye v zarubezhnoy lingvistike. Vyp. 17. M. : Progress, 1986. Pp. 22–129.
Serl Dzh. R. Filosofiya yazyka. M. : Yeditorial URSS, 2010. 208 s.
Yakobson R. V poiskakh sushchnosti yazyka // Semiotika: Antologiya. – M. : Akademicheskiy proyekt ; Yekaterinburg : Delovaya kniga, 2001. Pp. 111–128.
Dummit M. Les origines de la philosophie analytique. NRF-Gallimard, 1991. Pp. 12–17.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Л. П. Погасій
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)