Мультикультуралізм та проблема справедливості в сучасному політико-філософському дискурсі
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2017.124885Ключові слова:
справедливість, принципи справедливості, демократія, ліберально-демократичні цінності, мультикультуралізм, мультикультурне суспільство, меншиниАнотація
У статті розглянуті різні підходи до проблеми справедливості в мультикультурному суспільстві, зміни в ставленні до існування різних ідентичностей та намагань держави досягти єдності, цілісності національної ідентичності. Увага приділена причинам міжгрупової напруженості та способам примирення інтересів більшості та меншості в суспільстві.
Головна мета статті – визначити способи забезпечення справедливості в мультикультурному суспільстві. Методологія – методологічною основою дослідження стали загальнонаукові методи аналізу, синтезу, узагальнення, які дозволили систематизувати матеріал.
При написанні статті використовувалися системний, структурно-функціональний та порівняльний методи, що дозволили проаналізувати різні уявлення щодо способів досягнення справедливості в мультикультурному суспільстві та практики їх реалізації. В дослідженні поставлені такі завдання: з’ясувати понятійно-категоріальний апарат, необхідний для розкриття суті справедливості в мультикультурному суспільстві; розглянути та проаналізувати теорії мультикультуралізму з точки зору обґрунтування прав меншин; визначити роль та вплив теорій мультикультуралізму та справедливості на суспільну практику; проаналізувати зміну уявлень на шляхи досягнення справедливості в складному суспільстві.
Наукова новизна дослідження у визначенні умов дотримання справедливості щодо меншин у мультикультурному суспільствіПосилання
Kanarsh H. Yu. (2011). Mul'tykul'turalyzm: sotsyal'naya kontseptsyya y sotsyal'naya praktyky. Znanye. Ponymanye. Umenye. Moskva. № 1. 87-95 [in Russian].
Rolz Dzhon (1995). Teoryya spravedlyvosty /Nauchnыy redaktor yzdanyya professor V. V. Tselyshchev.Novosybyrsk: Yzdatel'stvo Novosybyrskoho unyversyteta. 507 s.
Teylor Charl'z Demokratycheskoe ysklyuchenye (y «lekarstvo» ot neho?). URL:http://www.archipelag.ru/geoculture/langsnpeoples/Vavilon/exclusion/
(data zvernennya: 29.10.2017).
Kymlicka, W. (2007) Multicultural Odysseys. Navigating the New International Politics of Diversity. Oxford : Oxford University Press, 374 p. [in English].
Dvorkyn R. (2004) O pravakh vser'ez. Per. s anhl.; Red. L.B. Makeeva. M.: ROSSPЭN. 392 s. [in Russian].
Lyapyna L. A .(2014). Эvolyutsyya lyberal'noy kontseptsyy mul'tykul'turalyzma Sotsyolohycheskyy al'manakh: Yzdatel'stvo: Ynstytut sotsyolohyy NAN Belarusy.Mynsk. № 5. 253-259 [in Russian].
Hrubov V., Kulahin Yu. (2012) Kryza polityky mul'tykul'turalizmu v yevropeys'komu suspil'nomu prostori.VISNYK KNTEU. Kyyiv. № 6. 104-114 [in Ukrainian].
Kolodiy A. (2008) Amerykans'ka doktryna mul'tykul'turalizmu i etnonatsional'nyy rozvytok Ukrayiny. Ahora. Vypusk 6: Ukrayina i SShA: vzayemodiya u haluzi polityky, ekonomiky, kul'tury i nauky.L'viv. 5-14 [in Ukrainian].
Le Koadyk, R. Mul'tykul'turalyzm. URL: http://ethno-photo.livejournal.com/15997.html (data zvernennya: 29.10.2017) [in Russian]
Kymlyka U. Sovremennaya polytycheskaya fylosofyya URL: https://scicenter.online/filosofiya-politicheskaya/sovremennaya-politicheskaya-filosofiya.html (data zvernennya: 24.10.2017) [in Russian].
Tokaryuk O., Korniyevych L. Za i proty nezalezhnosti Katalohiyi: debaty ekspertiv. URL: https://hromadske.ua/posts/ispanskyi-profesor-pro-referendum-u-katalonii (data zvernennya: 25.10.2017) [in Ukrainian].
Ostapets' Yu. O. (2016). Elektoral'na povedinka ta predstavnytstvo v orhanakh vlady uhors'koyi hromady Zakarpattya. Hileya. Vypusk 113. Kyyiv. 392-397 [in Ukrainian].
Teylor Charl'z «U rozmayitti mul'tykul'turnoho kontekstu — maybutnye Ukrayiny». URL: https://zn.ua/socium/charlz-teylor-v-raznoobrazii-multikulturnogo-konteksta-buduschee-ukrainy-_.html (data zvernennya: 28.10.2017) [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 О. М. Кіндратець
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)