Інформаційні ризики у розвитку сучасної науки
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2018.130595Ключові слова:
інформатизація, суб'єкт, ризик, знання, позанаукові знання, квазінауки, антинауки, псевдонаука, інформаційний нігілізмАнотація
У статті пояснена сутність і архітектоніка інформатизації, конструктивізм її впливу на всі сфери суспільного розвитку. Цей процес має суперечності, зв’язані з інтенсивним розвитком нових інформаційних технологій, процесами модернізації та їх революційним впливом на всі сфери суспільного життя. .Як діалектичний процес інформатизація пояснена як фактор, що містить ризики в розвитку наукового знання. Ці ризики пов'язані з інформатизацією особистості про стан інформаційних ресурсів науки, що породжує процес посилення фундування розвитку різних форм позанаукового знання. Ризик охарактеризований як частка «поганого» в «хорошому», він пов'язаний з суб'єктивізмом та деструктивізмом в трактуванні істинно наукового знання, використанням його в корисливих інтересах. В інформаційну епоху технологічний розвиток призвів до того, що увага переключилась з цілей на засоби. Не пошук істини, а рішення статусних проблем стало головним. Акцентовано увагу на питомій вазі розвитку квазінауки та антинауки, котрі свідомо спотворюють уявлення науки про сутність природної та соціальній реальності. Псевдонаука пояснена як інтелектуальна активність суб'єкта, що імітує наукову діяльність і не приносить збільшення нового об'єктивно істинного знання. Акцентовано увагу саме на формуванні псевдоеквівалентності суб’єкта, що призводить до його духовної дезінтеграції та втрачанню ним можливостей відрізняти істину. Розкривається процес посилення інформаційного цинізму в суспільній свідомості, який формується сучасними процесами інформатизації. Інформаційний цинізм представлено як форму світогляду, що відображає нігілістичне відношення до інфоресурсів та формує недовіру до істинності будь-якої інформації, в тому числі і науково-обґрунтованої. І як результат виникає реальна загроза фальсифікацій та спекуляцій на сучасних, але мало продуктивних напрямкахПосилання
Voronkova, V. G., Sosnіn, O.V., Nіkіtenko, V.O., Maksimenyuk, M.Yu. (2016). The phylosophy of the informational-communicative soсiety: theoretical and methodological context. Zaporizhzhia: ZSEA. 276 s. [in Ukrainian].
Einstein, A. (1965). Principles of scientific research // Physics and Reality. M: Science. 360 s. [in Russian].
Lazarevich, A. A. (2015). The becoming of the Information Society. Minsk: Belarusian Science. 537 s. [in Russian].
Punchenko, O. P. (2013). Civilizational Dimension of the History of Humanity. Odessa: Astroprint. 448 s. [in Russian].
Sosnovsky, L. A. Risk. (2004). The Golden Section. Gomel: EI "Belgut". 317 s. [in Russian].
Ratnikov, V. S. (2012). Fundamentals of the Philosophy of Science and Philosophy of Techniques.Vinnitsa: VNTI. 291 s. [in Ukrainian].
Yaskevich ,Ya. S., Lukashevich V.K. (2009). Philosophy and Methodology of Scienceю Minsk: BSEU. 475 s. [in Russian].
Leshkevich, T. G.(2013). Philosophy and theory of knowledge. M.: INFRA-M. 408 s. [in Russian].
Punchenko, O. P. (2016). Informatization as a risk factor in the development of the modern scientific knowledge // In book: Dialogue of Cultures in the Era of Global Risks. Minsk: RIVSCH. 236 s. [in Russian].
Sloterdijk, P. (2009). Criticism of cynical reason. Ekaterinburg: U-Faktoriya. 800 s. [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Oleksandra Tsyra
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)