Основні вектори розробки та реалізації освітньої політики в контексті реформи децентралізації в Україні
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2018.130605Ключові слова:
освітня політика, реформа освіти, територіальна громада, децентралізація, взаємодія держави і громади у сфері освітиАнотація
У статті розглянуто особливості розробки та реалізації освітньої політики в контексті реформи децентралізації в Україні. Головна мета статті – визначити основні напрями й труднощі розробки та реалізації освітньої політики в контексті реформи децентралізації в Україні. Цілями дослідження є узагальнення даних досліджуваної проблеми та виокремлення специфіки освітніх змін. Методологічним підґрунтям дослідження освітньої політики стали загальнонаукові методи емпіричного й теоретичного узагальнення, індукції й синтезу, методи порівняльного і правового аналізу. Так, зокрема, методи емпіричного й теоретичного узагальнення використано при з’ясуванні умов, специфіки та проблем проведення реформи децентралізації в Україні; дедукції та індукції, аналізу та синтезу – для виявлення системних проблем у сфері освіти. Результатом дослідження є теоретичне осмислення нормативно-правової бази з виокремленням проблемних моментів функціонування децентралізованої системи освіти в Україні. Визначено, що головним трендом сучасної освітньої політики є комерціалізація усіх аспектів навчання і виховання, який суттєво делегітимізує принцип рівного доступу до якісної освіти, що, в свою чергу, актуалізує пошук адекватних відповідей світового та національного освітніх просторів головними стейкхолдерами – державою, комерційними структурами та громадянським суспільством. Зроблено висновок, що громада і держава повинні спільно вирішувати питання створення стратегічних засад реформування освітнього процесу, контролю його якості, посилення соціального захисту всіх учасників, розширення мережі закладів освіти, підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників, розробки систем мотивації праці. Особливу увагу звернуто на перспективи впровадження в життя концепції «Нової української школи» та створення мережі опорних шкілПосилання
Biudzhet-2018: «Nova ukrainska shkola» vymahaie bilshe hroshei. URL:
https://ukr.segodnya.ua/economics/enews/novaya-ukrainskaya-shkola-trebuetbolshe-deneg-1092379.html [in Ukrainian].
Derzhavna polityka, zakonodavchi napratsiuvannia, promizhni rezultaty pershoho etapu detsentralizatsii vlady v Ukraini. URL: http://decentralization.gov.ua/about [in Ukrainian].
Yevropeiska khartiia mistsevoho samovriaduvannia. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/994_036 [in Ukrainian].
Konstytutsiia Ukrainy. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/254k/96-vr [in Ukrainian].
Nova ukrainska shkola. Kontseptualni zasady reformuvannia serednoi osvity. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/novaukrainska-shkola-compressed.pdf [in Ukrainian].
Osvita u hromadakh: okremi aspekty detsentralizatsii vlady v Ukraini. URL: http://oleksandria-mkppon.kr.sch.in.ua/Files/downloads/osvta-u-gromadah1.pdf [in Ukrainian].
Pro derzhavnu reiestratsiiu yurydychnykh osib, fizychnykh osibpidpryiemtsiv ta hromadskykh formuvan: Zakon Ukrainy vid 15 travnia 2003 roku. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/755-15 [in Ukrainian].
Pro dobrovilne obiednannia terytorialnykh hromad: Zakon Ukrainy vid 5 liutoho 2015 roku. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/157-19 [in Ukrainian].
Pro zatverdzhennia Polozhennia pro osvitnii okruh: Postanova Kabinetu
Ministriv Ukrainy vid 27 serpnia 2010 roku. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/777-2010-p [in Ukrainian].
Pro mistseve samovriaduvannia: Zakon Ukrainy vid 21 travnia 1997 roku. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/280/97-vr [in Ukrainian].
Pro Natsionalnu doktrynu rozvytku osvity: Ukaz Prezydenta Ukrainy vid kvitnia 2002 roku. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/347/2002[in Ukrainian].
Pro osvitu: Zakon Ukrainy vid 5 veresnia 2017 roku. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2145-19/page [in Ukrainian].
Pro spivrobitnytstvo terytorialnykh hromad: Zakon Ukrainy vid 17 chervnia 2014 roku. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1508-18 [in Ukrainian].
Pro skhvalennia Kontseptsii reformuvannia mistsevoho samovriaduvannia ta terytorialnoi orhanizatsii vlady: rozporiadzhennia Kabinetu
Ministriv Ukrainy vid 1 kvitnia 2014 roku. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/333-2014-r [in Ukrainian].
Funktsionuvannia opornykh shkil za rezultatamy opytuvannia dyrektoriv opornykh shkil. K. : Instytut osvitnoi analityky, 2017. 79 s [in Ukrainian].
Tsyvilnyi kodeks Ukrainy. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15 [in Ukrainian].
Shestypoverkhova formula osvitnoi subventsii ta implementatsiia Zakonu «Pro osvitu» – Liliia
Hrynevych pro zminy v shkilnii osviti. URL: https://mon.gov.ua/ua/news/usi-novivni-novini-2017-11-23-6-poverxova-formulaosvitnoyi-subvencziyi-ta-implementacziya-zakonu-pro-osvitu [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Д. І. Дзвінчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)