Інформаційна культура молоді як умова успішної адаптації до життя в цифоровому суспільстві
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2019.189142Анотація
Сучасна людина, а також сучасний етап розвитку цивілізації стають немислимими без існування та використання інформаційних технологій для того, щоб своєчасно, вміло, швидко, якісно й адекватно сприймати, обробляти і використовувати інформацію, яка має величезний вплив на все її існування.
На формування особистості, ступеня громадської активності та загальної культури, завжди впливала інформація, тому проблема, яка пов’язана із формуванням інформаційного суспільства стає дуже актуальною.
Інформаційний рівень сучасної людини визначається його інформаційною культурою, а інформаційна культура особистості, як культура взагалі, відображає активну творчу діяльність людини, і відповідно, розвиток самої людини, як суб’єкту цієї діяльності. [1, с. 151]
Рисунок 1. Основні поняття інформаційної культури
Проблему формування інформаційної культури досліджували такі вчені, як Ю. Дорошенко, А.Коломієць, М. Жалдак, Р. Гуревич, Н. Ничкало, М. Бухаркіна, В. Монахова, Ю. Машбиць, Є. Полат та ін.
Для того, щоб підвищити інформаційну культуру особистості, потрібно більше уваги приділяти організації інформаційної освіти, яка має особливе значення в інформаційному суспільстві.
Людина, в умовах стрімкого розвитку інформаційних технологій, стає більш залежною від інформації, яка її оточує. Соціальні Інтернет-мережі є одними із інструментів впливу на свідомість населення, а особливо молоді. Але наслідки тісного користування таких мереж можуть бути як позитивні так і негативні. Одним із негативних наслідків слід відмітити повну довіру інформації, яка публікується в мережі.
Одним з основних напрямів процесу інформатизації є індивідуальний розвиток особистості. В умовах інформатизації освіти, цей напрям диктує потреби сучасного суспільства. Процес навчання потрібно організувати так, щоб особистість, яка обдарована, могла з захопленням працювати над своїми ідеями, а також з цікавістю оцінювати результати своєї праці [2].
Тому кожну дитину потрібно навчати освоювати, перетворювати й використовувати у практичній діяльності велику кількість інформації. З урахуванням індивідуальних здібностей та використання інформаційних технологій можна організувати навчальний процес, який буде направлений на особистість обдарованої дитини.
Для того, щоб стимулювати самостійну пізнавальну діяльність та підвищити ефективність самостійної роботи, потрібні нові інформаційні технології, які допоможуть відкрити доступ до нетрадиційних джерел інформації [5, с.69-79].
Прискоренню науково-технічного прогресу, інтелектуалізації усіх видів людської діяльності, а також створенню якісно нового інформаційного середовища сприяють процеси, що відбуваються у зв’язку з інформатизацією суспільства [3, 46].
Таким чином, якщо суспільство, яке дбає про свою молодь і обдарованих особистостей, має усвідомити, що забезпечення і підтримка перспективних інноваційних освітніх педагогічних проектів, а також стимулювання творчої активності учасників проектів, можливе при використанні інформаційних комп’ютерних технологій та інтернет. На сьогоднішній день дія інформаційних потоків, які оточують кожну людину, особливо молодь, настільки різноманітна, що вимагає від неї не тільки знання законів інформаційного середовища, а також уміння орієнтуватися в них, і безпосередньо брати участь в його формуванні та перетворенні, й сприянні інформаційним контактам. Інформаційна культура особистості органічно пов'язана з особливостями інтелектуального розвитку [4, с. 114].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Олена Крайнік, Наталія Дацько
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)