Проблема обґрунтування буття інституту інтелектуальної власності в реаліях сьогодення
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2016.78595Ключові слова:
інтелектуальна власність, соціальний інститут, легітимність, володіння, обґрунтованість, труд, творення, інфраструктурний вкладАнотація
У процесі соціально-філософського дослідження інтелектуальної власності (як специфічного соціального інституту, а також соціокультурного і правового феномену) виявлено найбільш актуальні для сучасності способи «виправдання» інтелектуальної власності. Зокрема, встановлено, що основні способи обґрунтування буття інтелектуальної власності можна класифікувати на основі двох критеріїв – інституційного та змістовного. Інституційний підхід пропонує обґрунтовувати «легітимність» володіння інтелектуальною власністю з позицій таких соціальних інститутів, як право (закон), мораль, традиція. Змістовний підхід пов'язаний з існуванням таких «виправдовувальних схем» інтелектуальної власності: за результатами власної праці; за первісним заволодінням; за договором; за принципом «інфраструктурного вкладу» у створення інтелектуальної власності (т.зв. «інструментальне» виправдання); за принципом максимізації суспільної користіПосилання
Boyle J. A Politics of Intellectual Property: Environmentalism for the Net / James Boyle // Duke Law Journal, Vol. 47: 87, 1997. – P. 87-116.
Laveleye E. Primitive Property / Emile Louis Victor de Laveleye. De la propriete et de ses formes primitives, 1874 // Russian translation. – St. Petersburg, 1875. – 381 p.
Lessig L. FREE CULTURE: How Big Media Uses Technology and the Law to Lock down Culture and Control Creativity / Lawrence Lessig // The Penguin Press, 2004, ©creative commons. – 272 p.
Locke J. Two Treatises of Government (1689) / John Locke // Works in three volumes: Vol. 3. – Moscow, 1988. – 668 p.
May C. A Global Political Economy of Intellectual Property Rights: The new enclosures? / Christopher May // New York: Routledge, 2000. – 216 p.
Orekhov А. М. Intellectual Property: The experience of socio-philosophical research: dissertation of the Doctor of Philosophy: 09.00.11 / А. М. Оrekhov // The Peoples’ Friendship University of Russia. – Moscow, 2009. – 304 p.
The Law of Ukraine «On Protection of Rights to Inventions and Utility Models» / adopted 15.12.1993, № 3687-XII // The Official Bulletin «Vedomosti Verkhovnoyi Rady Ukrainy». – 1994. – № 7. – Clause 32 (the valid current edition on 05.12.2012).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Олександр Васильович Стовпець
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)