Формування ліній соціального розлому в українському суспільстві
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2017.110919Ключові слова:
соціальний організм країни, цілісність суспільства, життєустрій народу, трансформація суспільства, соціально-класова структура, лінії соціального розлому, схізмогенетичний процесАнотація
В статті досліджуються соціальні процеси, що заклали формування ліній соціального розлому в українському суспільстві та послабляють його цілісність. Предметом філософського дослідження є цілісність суспільства. Метою дослідження є осмислення процесу формування ліній соціального розлому, що несуть загрозу цілісності соціального організму України. Методи дослідження – системний, логічний, історичний, статистичний, діалектичний, – розкривають суперечливі соціальні процеси, що загрожують цілісності соціального організму України. Першою лінією соціального розлому є нова соціально-класова структура, в якій переважну більшість становлять бідні верстви населення, а середній клас не має питомої ваги, що необхідна для економічної і соціально-політичної стабільності суспільства. Друга лінія соціального розлому визначається економічними інтересами виробників різних регіонів щодо ринків збуту продукції, як орієнтирів зовнішньої інтеграції. Третя лінія соціального розлому сформувалася в процесі боротьби політичних еліт регіонів, які опинившись в опозиції, активно породжували схізмогенетичний процес в соціокультурному просторі України. Четверта лінія розлому формується за сферами впливу олігархічно-владних груп в різних регіонах України. П’ята лінія соціального розлому формується між народом України та її правлячими колами, які перетворили державну владу на засіб задоволення групових інтересів, ігноруючи національні інтереси. Наукова новизна статті полягає в обґрунтуванні суперечливої ролі певних соціальних процесів, що породжують лінії соціального розлому і створюють загрози цілісності соціального організму України. Наявність низки зазначених ліній соціального розлому в українському суспільстві засвідчує, що змінювати систему державної влади в Україні треба не шляхом простого запозичення певних європейських моделей, а шляхом виявлення загроз, що руйнують цілісність соціального організму України, та впровадження в органи державної влади та управління певних структурних і функціональних змін, які здатні адекватно реагувати на руйнівні тенденції та захищати цілісність суспільстваПосилання
Dodonov, R. O. (2016). Konflikt na Skhodi Ukrainy u dzerkali sotsialno-filosofskoi refleksii: monohrafiia / R.O. Dodonov, Ukrainskyi instytut stratehii hlobalnoho rozvytku ta adaptatsii. – Vinnytsia, 200 s.
Dubrovskyi, M. (2002).Systema i transformatsii: Prohramne zabezpechennia rozvytku suchasnoho profspilkovoho rukhu v Ukraini. Profspilky Ukrainy. № 5. S. 25-30.
Zbitniev, Yu.I. (2003). Bila knyha Ukrainy abo Vashinhtonskyi konsensus v dii. Naslidky ekonomichnykh reform 1991-2001 rokiv.K.: VD «Kniahynia Olha», 2003. 250 s.
Levytskyi, V. (2016). Chy ye v Ukrainy chas i dali robyty pomylky? Skhidnoukrainskyi konflikt v konteksti hlobalnykh transformatsii. Zbirnyk statei. Vypusk 2. Ukrainskyi instytut stratehii hlobalnoho rozvytku i adaptatsii. Vinnytsia: TOV «Nilan-LTD», S. 95-104.
Lytvyn, V. (1994). Politychna arena Ukrainy: Diiovi osoby ta vykonavtsi. K.: Abrys, 495 s.
Libanova, E. (2008). Tsinnisni oriientatsii ta sotsialni realii ukrainskoho suspilstva. Ekonomika Ukrainy. № 10. S. 120-136.
Mirovyie demograficheskie tendentsii. Doklad Generalnogo sekretarya // Ekonomicheskiy i Sotsialnyiy Sovet OON. / E/CN.9/2001/4. – [elektronniy resurs]. – rezhim dostupu: https://documents-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/N01/280/54/PDF/N0128054.pdf?OpenElement
Senchenko, M. I. (2014). Latentna svitova informatsiina viina. Kyiv: FOP Stebeliak, 384 s.
Skvorets, V. O. (2013). Zhyttieustrii narodu ta stratehii rozvytku Ukrainy / V.O.Skvorets // Kulturolohichnyi visnyk: Naukovo-teoretychnyi shchorichnyk Nyzhnoi Naddniprianshchyny. Zaporizhzhia, Vyp. 32. S. 114-120.
Solonko, I. V. (2011). Fenomen kontseptualnoy vlasti: sotsialno-filosofskiy analiz: monografiya.3-e izd., pererab. i dop. M., 2011. 304 s.
Ukrainske suspilstvo 1992-2013. Stan ta dynamika zmin. Sotsiolohichnyi monitorynh / za red. d.ek.n. V.Vorony, d.sots.n. M. Shulhy. – K.: 2013. 566 s.
Khantinhton, S. Model pryideshnoho konfliktu. – [elektronnyi resurs]. – rezhym dostupu: https://docviewer.yandex.ua/?url=http%3A%2F%2Flib.chdu.edu.ua%2Fpdf%2Fposibnuku%2F307%2F36.pdf&name=36.pdf&lang=uk&c=583ad2d9aa70&page=1
Shnypko, O. (2009). Innovatsiinyi defolt Ukrainy: ekonomiko-tekhnolohichnyi kontekst. Monohrafiia.K.: Geneza, 248 s.
Shtyka, O. (2004). Heopolitychnyi rozlom yak vyklyk ukrainskoi derzhavnosti. Naukovi zapysky Instytutu politychnykh i etnonatsionalnykh doslidzhen im. I.F. Kurasa NAN Ukrainy.Vyp. 3 (71). S. 104-113.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 В. О. Скворець
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)