Формування «кліпової культури» та її вплив на розвиток і самоідентифікацію особистості в інформаційному суспільстві
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2018.143887Ключові слова:
кліпова культура, віртуальна людина, інформаційне суспільство, ідентичність, самоідентифікація, гра, смислАнотація
Актуальність дослідження в тому, що проаналізовано умови формування «кліпової культури» віртуальної людини у віртуальному світі. Термін « кліпова культура» введений в обіг О.Тоффлером і порівнюється з віртуальною культурою інформаційного суспільства. Постановка завдання.Проблема аналізу викликана тим, що особистість сьогодні формується у штучно створеному віртуальному світі, що спотворює особистість і формує її розірваний і нецілісний образ. Даний тип суспільства як віртуально-онлайнового потребує його тлумачення та аналізу нового понятійно-категорійного апарату. Аналіз останніх досліджень і публікацій. О. Тоффлер як один з найбільших теоретиків інформаційного суспільства достатньо чітко визначив атрибути нової народжуваної культури – її образний, демасифікований, віртуальний характер. Про цю ситуацію відмічав З. Бауман, який писав про суспільство індивідуумів, уразливих фрагментацією, «індивідуалізованого суспільства постмодерну». Проблемикліпової культури» віртуальної людини епохи постмодерну розглядали також Дж.Байрем, Д.Белл, Дж.Гелбрейт, М.Кастельс, Й.Масуда, В.Фрексіс та інші. Виділення недосліджених частин загальної проблеми – концептуалізація поняття «кліпова культура» та її виявлення в суспільстві постмодерну. В основі дослідження – концептуалізація базових схем «кліпової культури», яка є синонімом віртуальної, та виявлення її впливу на розвиток та самоідентифікацію особистості. Постановка завдання – використання синергетичної методології, що дає можливість проаналізувати «кліпову культуру» епохи постмодерну та її вплив на особистість. Виклад основного матеріалу. Проаналізувати феномен «кліпової культури» як соціального та культурного феномена; виявлено вплив кліпової культури на особистість у постмодерному суспільстві; визначено атрибути кліпової культури – її образний, демасифікований, віртуальний характер. Висновки – сформовано концепцію кліпової культури та її вплив на розвиток і самоідентифікацію особистості в інформаційному суспільствіПосилання
Bauman, Z. (2002). Yndyvydualyzyrovannoe obshchestvo / Per. s anhl.; pod red. V.L. Ynozemtseva. M.: Lohos. 2002 [in Russian].
Voronkova, V. H. (2013). Kontseptsyy vzaymosvyazy cheloveka, soznanyya, razuma v kontekste vyrtualʹno-ynformatsyonnoho prostranstva // Fylosofyya y kosmolohyya [in Russian].
Voronkova, V. (2016). The Formation of the Concept of Noosphere Development of Modern Society in the Conditions of Information Society. Philosophy & Cosmology. Vol. 16. P.179 -191 [in English].
Informatsiyne suspilʹstvo v sviti ta Ukrayini: problemy stanovlennya ta zakonomirnosti rozvytku: kolektyvna monohrafiya (2017). Zaporizhzhya: RVV ZDIA. 282 s.[in Ukrainian].
Kastelʹs, M. (2000). Ynformatsyonnaya épokha: ékonomyka, obshchestvo, kulʹtura; per. s anhl. O. Y. Shkaratana. M. : HU VSHÉ. 2000. 607 s. [in Russian].
Lazarevych, A. A. (2015). Stanovlenye ynformatsyonnoho obshchestva: kommunykatsyonno-épystemolohycheskye y kulʹturno-tsyvylyzatsyonnye osnovanyya; nauch. red. Y. YA. Levyash. Mynsk : Belaruskaya navuka. 537 s. [in Russian].
Lash, S. (2002). Critiques of Information. London [in English].
Masuda, Y. (1988). Kompʹyutopyya. M.: Nauka [in Russian].
Maksymenyuk, M. YU. & Nikitenko, V. O. (2016). Formuvannya paradyhmy informatsiyno-komunikatyvnoho suspilʹstva yak riznovydu skladnoyi sotsialʹnoyi systemy i vzayemodiyi. Humanitarnyy visnyk Zaporizʹkoyi derzhavnoyi inzhenernoyi akademiyi. Vyp. 66. P. 266–278 [in Ukrainian].
Melʹnyk, V. V. (2005). Polikulʹturnistʹ v konteksti hlobalizatsiyi: sotsialʹno-filosofsʹkyy analiz // Humanitarnyy visnyk Zaporizʹkoyi derzhavnoyi inzhenernoyi akademiyi. Vyp.22. P.217-229 [in Ukrainian].
Nikitenko, V. O. (2013). Heokulʹturni tsinnosti v umovakh suchasnoho svitovoho rozvytku : sotsialʹno-filosofsʹkyy vymir // Humanitarnyy visnyk Zaporizʹkoyi derzhavnoyi inzhenernoyi akademiyi. Vyp. 54. P. 266–280[in Ukrainian].
Nikitenko, Vitalina (2013). Geokulturnì values in today's world development: a socio-philosophical dimension// Humanitarian Bulletin of Zaporizhzhsha State Engineering Academyi. Vyp. 54. P. 266-280 [in English].
Nikitenko, V. O. (2013). Heokulʹturni tsinnosti v umovakh suchasnoho svitovoho rozvytku: sotsialʹno-filosofsʹkyy vymir // Humanitarnyy visnyk Zaporizʹkoyi derzhavnoyi inzhenernoyi akademiyi. Vyp. 54. P. 266-280 [in Ukrainian].
Perelomova, O. S. (2008). Intertekstualʹnistʹ yak systemotvirna tekstovo-dyskursyvna katehoriya // Humanitarnyy visnyk Zaporizʹkoyi derzhavnoyi inzhenernoyi akademiyi. Vyp. 34. P.87-95 [in Ukrainian].
Toffler, É. (1999). Tretʹya volna. M.: Yzdatelʹstvo ACT [in Russian].
Khlyebnikova, A.A. (2015). Stanovlennya i rozvytok informatsiynoho suspilʹstva v umovakh hlobalizatsiyi: teoretyko–metodolohichnyy kontekst // Hileya: naukovyy visnyk. Vyp. 92. P. 170-174 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Vìtalina Nikitenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)