Розвиток теорії автопоезису як суперпозиція дії зворотних зв’язків у складних соціальних геополітичних системах
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2014.24919Ключові слова:
автопоезис, управлінська категорія, саморегуляція, зворотні зв’язки, самовідтворювальна система, структурна детермінаціяАнотація
В статті дається аналіз однієї з складних управлінських категорій «автопоезис», як механізму суперпозиції компонентів на основі взаємодія дії зворотних зв’язків, що сприяють формуванню єдиного соціального організму і являються самовідтворюючими одиницями у фізичному та соціальному геополітичному просторі; практичне застосування автопоезису до аналізу соціальних систем може допомагати підвищенню ефективності всього управлінського організму. В статті обґрунтовується сутність і значення теорії автопоезису як однієї з самої сучасної концепції постнекласичної науки; пояснюється понятійно-категоріальний апарат теорії автопоезису та її значення для сучасного розуміння зворотного зв’язку; розкривається еволюція теорії автопоезису та її понятійно-категоріального апарату для пізнання складних соціальних систем та напрями підвищення ефективності автопоезису та його значення для оптимізації зворотного зв’язку управлінської діяльності. Автор статті намагається знайти напрями виходу з соціокультурної кризи, які можливі завдяки «горизонтальним комунікаціям», направленим на формування громадськості.
Посилання
Матурана У. Биология познания. / Перевод с англ. Ю. М. Мешенина. Язык и интеллект. Сб. /Пер. с англ. и нем. /Сост. и вступ. ст. В. В. Петрова. – М.: Издательская группа «Прогресс», 1996. – 416 с.
Матурана У, Франциско В. Древо познания. / Перевод с англ. Ю.А. Данилова. – М.: Прогресс-Традиция, 2001. – 224с.
Автопоезис соціальних систем: монографія / за науковою ред.В.П.Беха / В.П.Бех; Мін-во освіти і науки; Нац. пед.. ун-т імені М.П.Драгоманова. - К.: Вид-во імені М.П.Драгоманова 2010.- 746с.
Varela, Francisco J. Autonomy and autopoiesis, in Roth,
Gerhard, and Helmut Schwegler (eds.) Self- organizing Systems: An Interdisciplinary Approach, Frankfurt/New York: Campus Verlag, 1981.- Р. 14-23.
Varela, Francisco J., Evan Thompson, and Eleanor Rosch . The Embodied Mind: Cognitive Science and Human Experience , Cambridge MA: MIT Press.- 1991.
Whitaker, Randall. Venues 3. Maturana, Humberto R. Biology of Cognition, Biological Computer Laboratory Research Report BCL 9.0., Urbana IL: Univ. of Illinois.- 1970.
Дорогунцов Ю., Ральчук С. Сталий розвиток – цивілізаційний діалог природи і культури // Вісник НАНУ.- 2000.-№8.- С.3-24.
Maturana U. Biology of cognition. / Translation with Eng. J. М. Meshenina. Language and intellect. Col. / Tr. with Eng and Germ. /Con. and entry V. V. Petrova. – М.: Publishing group «Progress», 1996. – 416 p.
Maturana U., Francisco V. Tree of cognition. / Translation with Eng. J.А. Danilova. – М.: Progress-Tradition, 2001. – 224 p.
Autopoiesis of frames of society: monograph / after a scientific release V.P.Beha / V.P.Beh; Department of education and science; National. pedagogical university of the name of М.P.Drahomanov. - К.: Publishing House of the name of М.P.Drahomanov 2010.- 746 p.
Varela, Francisco J. Autonomy and autopoiesis, in Roth, Gerhard, and Helmut Schwegler (eds.) Self- organizing Systems: An Interdisciplinary Approach, Frankfurt/New York: Campus Verlag, 1981.- Р. 14-23.
Varela, Francisco J., Evan Thompson, and Eleanor Rosch . The Embodied Mind: Cognitive Science and Human Experience , Cambridge MA: MIT Press.- 1991.
Whitaker, Randall. Venues 3. Maturana, Humberto R.
Biology of Cognition, Biological Computer Laboratory Research Report BCL 9.0., Urbana IL: Univ. of Illinois.- 1970.
Doroguntsov J., Ralchuk С. Steady development is a civilization dialogue of nature and culture // Announcer of NАNU.- 2000.-№8.- P.3-24.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2015 Сергій Миколайович Попов
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)