Psychoanalytic studies of destructive libido in the context of modernity
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2014.37264Ключові слова:
психоаналіз, деструктивне лібідо, , злоякісна агресія, репресія, сублімація, фашистська свідомістьАнотація
Проблема, якій присвячена ця стаття, є однією з найбільш складних, як в соціології культури, так і в сучасній філософії. На основі аналізу психоаналітичних ідей, автор цієї публікації намагається довести, що психоаналітична критика аскетичної культури викликає низку питань. Підкреслено, що в еволюції психоаналітичної теорії проблема генезису злоякісної агресії займає центральне місце. Виявлено, що розбіжність у поглядах з боку представників психоаналізу тільки підтверджують виняткову складність проблеми агресивного лібідо. За Райхом, наприклад, драма людських відносин пов'язана з неможливістю знаходження щастя у коханні, і зобов'язана своїм існуванням аскетичній культурі патріархально-авторитарних суспільств. Натомість Фромм наполягає на тому, що основною причиною формування садизму є прагнення нікчеми ми до необмеженого панування. Підводячи підсумки розгляду проблеми деструктивності у сучасній філософії можна виділити три основні точки зору. Перша заснована на припущенні щодо провідної ролі аскетичного світогляду у формуванні садомазохізму, який визначається як своєрідна компенсація за втрату "чистоти" і водночас як здатність отримувати задоволення з заподіяння страждання. Друга позиція апелює до особливої значущості почуття неповноцінності, яке і генерує руйнівну ненависть до себе і до оточуючих. Третє пояснення злоякісної агресії сходить до теорії потягу до абсолютного панування.
Посилання
Adler A. About neurotic character / A. Adler / [Electronic resource] Access mode: http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Psihol/Adler/_Nauka_index.php
Blumenkrantz M. In search of a name and face. Phenomenology of Contemporary Landscape / MM Blumenkrantz // Problems of Philosophy. - 2007. - № 1. - S.47-61.
Kernberg O. Relationship in love: norm and pathology / O. Kernberg [Electronic resource] Access mode: http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Psihol/kernb/index.php
Reich B., "The Mass Psychology of Fascism" / Wilhelm Reich; [trans. German YM Donets] - M.:Open"PublisherAST", 2004. - 539 p.
Rougemont D.de Love in the Western World / Denі de Rougemont; [trans. fr. Ya Tarasyuk] - Lviv: Lіtopis, 2000. - 304 p.
Freud Z. Ego and Id: Works / Freud. - Moscow: Eksmo-press; Kharkov: Publishing house "Folio", 2001. - 864 p.
Fromm E. The Anatomy of Human Destructiveness / Erich Fromm; [trans. with it. EM Telyatnikova] - M .: The Republic, 1994. - 447 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2015 I. A. Sajtarly
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)