Партисипаторна модель управління в системі вищої освіти
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2015.57534Ключові слова:
партисипація, партисипативне управління, управління вищою освітою, адаптивна управлінська культураАнотація
Партисипативне управління доцільно розглядати як управлінську діяльність, яка є грунтованою на включенні об'єкта управління в процес підготовки та прийняття рішень і являє собою істотний аспект демократизації основних сфер життя суспільства (політичної, економічної, духовної), інтенсифікованої в XX столітті. Основними умовами розвитку партисипативних процесів є: демократизація соціальних відносин; зорієнтованість загальносоціальних і галузевих цілей на розвиток показників людського потенціалу; розвиток організаційної культури і перехід від бюрократично-ієрархічного до адаптивного її типу. Партисипація управлінської діяльності в різних суспільних сферах може бути охарактеризована диференційовано стосовно до суб'єкта і до об'єкта управління. Ознаками партисипації з боку керівника є: делегування виконавцям частини повноважень та ресурсів; участь працівників у плануванні, здійсненні організаційних змін, підготовці та прийнятті рішень; включення працівників у здійснення контрольних функцій; вплив виконавців на якість кінцевого результату діяльності; відкритість керівника у відносинах з підлеглими. З боку виконавців ознаками партисипації є: наділення правами участі у прийнятті рішень і самостійного планування своєї діяльності (темпи, режим роботи, використовувані ресурси); делегування прав контролю та управлінської відповідальності; участь у вдосконаленні організаційної структури і виборі напрямів кооперування з іншими виконавцями; право на використання кінцевих результатів діяльності.
Посилання
Avdoshina N.A, Tukumtsev B.P. Participatory methods of management in modern conditions //N.A. Avdoshina, B.P. Tukumtsev. – Problems of theory and practice of management. – 1994. - №5. – p.25-36.
Afanasiev, V.G. Scientific and technical revolution, management, education. / V.G. Afanasiev. – M.: Politizdat, 1972. – 343 p.
Bemert, B. Participation in profit (salaries and business profits research). Part I. / B. Bemert - Kyiv, 1886.-443 p.
Democratization of management or searching for a new labour motivation. Interuniversity collection of articles. – Publishing House of Samara University, 1993. – 665 p.
Democracy in production: Practice of advanced western countries. / under the general editorship and introductory article. M. Caltsev. – M .: Nauka, 2001 – 779 p.
Ziyatdinova, F.G. Social problems of education. / F.G. Ziyatdinova. – M .: PGGU 1999. - 443 p.
Lloyd, D. G. Korpartnerpsh. / D.G. Lloyd. - SPb.: SPb.: Edition of the journal "Education", 1909. – 318 p.
Sekun V.I. Participatory management and democracy //V.I. Sekun .// Sociological Research, 1992, №2, p.44-50.
Udaltsova M.V. Management Sociology. / M.V., Udaltsova. – Moscow – Novosibirsk, 1999. – 335 p.
Udaltsova M.V., LV Averchenko Sociology and Psychology of Management. – M .: INFRA-M, 1999;
Management of modern education. Social and economical aspects. / Ed. prof. A.N. Tikhonov. – M.: Vita-Press, 1998. – 442 p.
Allen, M. The goals of universities./ М. Allen. – Philadelphia: Open University Press, 1988. – 312 р.
Aches, O. The Austrian Educational System./O. Aches. – Vienna, 1990. – 223 S
Spees E.R. Higher education: an arena of conflicting philosophies / Eirril Ray Spees. – New-York; Bern; Frankfurt am Main; Paris; Lang. 1989. – 522 р.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2015 Д. Є. Швець
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)