Дослідження підходів до політико-адміністративних відносин у рамках нових демократичних режимів
DOI:
https://doi.org/10.30839/2072-7941.2019.165144Ключові слова:
зароджуючі демократії, поілико-адміністративні відносини, адміністративна система, дихотомія, взаємодоповнюваністьАнотація
Дослідження є актуальним тому, що воно висвітлює існуючі підходи до політико-адміністратвиних відносин у демократичній державі, що народжується, приділяючи особливу увагу провідним аспектам основних європейських держав. Аналіз літератури. В статті проаналізовано роботи зарубіжних дослідників, таких як Макс Вебер, Вудро Вільсон, Френк Джонсон Гудноу, Лютер Гулік, Кеннет Дж. Майер, Лоуренс Дж. О'Тоул молодший, Кристофер Поллітт, Гірт Бокерт, Джеймс Х. Свара, Джон П’єр, Карл Фрідріх, Фред Крамер, і вітчизняних авторів, таких як В. Жук, В. Сака, Г. Руснак, А. Завтур, А. Попович, С. Соломон, П. Фрунташу, В. Попа, В. Мошнеага і І. Букатару. Метою статті є визначення типу оптимальних політичних та адміністративних відносин для забезпечення відкритого і відповідального управління у країнах з демократичними режимами, що народжуються. Завдання дослідження зводяться до вивчення різних моделей державного управління, які змінювалися у часі, щоб визначити особливості, які сумісні зі специфікою країн з перехідною демократією. Методологія дослідження. Дослідження базується на порівняльному аналізі та індуктивних і дедуктивних роздумах. Результат дослідження. У теперішній час теорії та моделі, що використовуються дослідниками, обмежуються двома крайностями: розділенням політиків та адміністраторів, з однієї сторони, та аргументацією взаємодоповнюваності політики та адміністрації, з іншої. Обидві теоретичні моделі були втілені у практиці у контексті трьох систем державного управління: континентальної, змішаної і британської. До сих пір ведуться різні дискусії в академічних колах про життєздатність перших двох моделей і немає реальної можливості досягти повного розділення ролей і цілей політиків і бюрократів. Ясним є одне: вища влада у державі – це політика незалежно від її призначення. Що стосується політико-адміністративних відносин у державах з демократією, що народжується, то на протязі десятиліть незалежності спостерігається використання у відносинах авторитарних методів з демократичним оформленням, направленим на задоволення вузьких інтересів правлячих та опозиційнихх сил, на противагу задоволення інтересів суспільства. Висновки. У відчайдушній спробі знайти реальний підхід до політико-адміністративних відносин у країнах з ранньою демократією, ми покликані усвідомити, що важко запропонувати реалізацію чистої моделі, проте оптимальна модель передбачає існування свободи обраної політичної влади та автономний, ефективний і стабільний адміністративний сектор, що відпвідає порядкам даної владиПосилання
Androniceanu, A. (2008). News in public management. Bucharest: University Publishing House, 3, 73.
Feed, A. K. (1981). Dynamics of public bureaucracy: an introduction to public management. Cambrigje: Mass, Winthrop, 83–85.
Georgescu, C. (2010). Theories on the relations between politics and administration. Bucharest: Revue des Sciences Politiques, 25, 32–37.
Popvici, A., Popovici, C. (2016). Political-administrative relations: theory and new approaches. Chisinau: Materials of the international scientific and practical conference, 37–40.
Bendix, R. (1960). Max, Weber. An intellectual Potrait. New York: Double Dayand Co., 480.
Saca, V. (2017). Significance of public interests in the context of the political-administrative field. Chisinau: Public administration, 3, 33–45.
Saca, V. (2013). Connections between political and administrative decision-making relations in the Republic of Moldova: challenges and recommendations. Chisinau: Public administration, 1, 11–19.
Wilson, J. (2006). The emergence of the administrative state.
Kindratets, O. M. (2009). Politychna kultura yak chynnyk demokratychnykh peretvoren. Humanitarnyi visnyk Zapoirzkoi derzhavnoi inzhenernoi akademiyi, 39, 204–211.
Kindratets, O. M. (2009). Hromadianska aktyvnist yak umova demokratyzatsiyi suspilstva. Humanitarnyi visnyk Zapoirzkoi derzhavnoi inzhenernoi akademiyi, 38, 117–125.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Fetescu Cezara
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії» право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу (visnyk.zgia.zp.ua)